Dzień Dawcy Szpiku w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych

          W dniu 4 maca 2013r. w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu odbył się Dzień Dawcy Szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców trwała od godziny 12:00 do 17:00. Podczas akcji w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych zostało 30 potencjalnych dawców.

              Każdy z nich wcześniej czy później może uratować komuś życie. Rejestracja była bezpłatna, polegała jedynie na wypełnieniu formularza oraz na samodzielnym pobraniu wymazu z jamy ustnej, z którego DKMS podobnie jak z krwi, oznacza cechy zgodności tkankowej.

            W organizacji Dnia Dawcy Szpiku oraz prowadzeniu rejestracji zaangażowani byli następujący uczniowie: Anna Stanko, Karolina Widuch, Ewa Biegun, Sebastian Strączek, Michał Zabrzecki, Kamila Górka, Paulina Ormaniec, Anna Kozak, Beata Pelowska. Uczniowie spisali się wzorowo, przeprowadzając akcję rzetelnie i z ogromnym zaangażowaniem.

            Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy w tym dniu zdecydowali się na rejestrację i bardzo dziękujemy za podjęcie tak ważnej decyzji. Czujemy jednak lekki niedosyt, ponieważ mimo nagłośnienia akcji w prasie, radiu, mimo wysłanych do szkół i parafii pism, liczba zarejestrowanych w tym dniu potencjalnych dawców okazała się niewielka. Problemem wydaje się być niewiedza. Wiele osób ma błędne pojęcie o metodach pobierania szpiku do przeszczepu. Wiele osób boi się też  ponoszenia kosztów badań, pobytu w szpitalu w razie znalezienia się biorcy, a przecież dawca nie jest zobligowany do ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

          Pamiętajmy, że białaczka to bardzo podstępna choroba. Średnio co godzinę komuś stawiana jest ta przerażającą diagnoza. Niestety, co drugi chory, który nie ma szansy na przeszczep od niespokrewnionego dawcy, umiera. Mimo wielu akcji ciągle jest nas za mało. Nie bójmy otworzyć się więc na pomaganie innym. Podjęcie odpowiedzialnej decyzji, jaką jest rejestracja w bazie dawców, jest szansą, by podarować chorym nowe życie.

Zachęcamy do odwiedzenia strony WWW.dkms.pl, gdzie można się zarejestrować. Przed podjęciem tego kroku można się również dowiedzieć,  jakie są metody pobierania szpiku, jakie ryzyko czy dolegliwości się z tym wiążą, jak długo trwa rekonwalescencja.

mgr Sabina Zygmunt-Frąc